Mogan Enerji halka arz ne zaman, katılım endeksine uygun mu?

Mogan Enerji halka arz ne zaman, katılım endeksine uygun mu?

Türkiye’nin önde gelen yenilenebilir enerji şirketlerinden biri olan Mogan Enerji, halka arz oluyor. Yatırımcılar, “Mogan Enerji halka arz ne zaman?“, “Mogan Enerji halka arz katılım endeksine uygun mu?” sorularının yanıtını merak ediyor. Bu yazımızda Mogan Enerji halka arzına dair merak edilen soruları kısaca yanıtladık.

Mogan Enerji halka arz ne zaman?

Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji firmalarından olan Mogan Enerji, 28-29 Şubat-1 Mart 2024 tarihlerinde halka arz oluyor. Üç boyunca sürecek halka arzda talep giriş saatleri ise 09:00-17:00 arasındadır. Halka arza katılmak isteyen yatırımcılar, “halka arz” menüsünden talep girişinde bulunabilecek.

Mogan Enerji halka arz katılım endeksine uygun mu?

Mogan Enerji’nin yayımlanan SPK onaylı izahnamesinin borsa görüşü bölümünde katılım endeksine uygun olduğuna ilişkin bir bilgiye yer verilmedi. Bu yüzden Mogan Enerji halka arzının katılım endeksine uygun olmadığı değerlendiriliyor.

Katılım endeksi, faaliyet alanları ve finansal yapısı katılım finans kurallarına uygun olan şirketlerin yer aldığı bir endekstir. Bir şirketin katılım endeksine uygun olması için öncelikle dinen yasak olmayan bir sektörde faaliyet göstermesi gerekiyor. Bunun dışında faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranının yüzde 30’dan az olması gerekiyor.

Mogan Enerji halka arz

Mogan Enerji halka arz bilgilerini tablo halinde hazırladık.

Halka Arz Tarihi28-29 Şubat-1 Mart 2024
Halka Arz Fiyatı11,33 TL
Halka Arz Büyüklüğü2.97 Milyar TL
Halka Açıklık Oranı%8.61
Halka Arz İskontosu%20
Katılım endeksiUygun değil.
Borsada Dahil Olacağı Pazar ve EndeksYıldız Pazar
Dağıtım ŞekliBireysele Eşit Dağıtım
BIST KoduMOGAN
Halka Arz Talep Toplama YöntemiSabit Fiyatla Talep Toplama ve En İyi Gayret Aracılığı
Halka Arz ŞekliSermaye Artırımı: 210.108.000 Lot
Ortak Satışı (Müşfik Hamdi Yamantürk): 26.263.500 Lot
Ortak Satışı (Tevfik Yamantürk): 26.263.500 Lot
Konsorsiyum Lideriİş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Tahsisat Grupları%80 Yurtiçi Bireysel Yatırımcı
%20 Yurtiçi Kurumsal Yatırımcı
Fiyat İstikrarıPlanlanmaktadır. 15 gün.
Satmama TaahhüdüOrtaklar ve İhraççı için 1 yıl
Fon Kullanım Yeri%45 Enerji sektöründe büyüme
%45 Mevcut finansal borçların azaltılması
%10 İşletme sermayesi

Mogan Enerji’nin sahibi kim?

Mogan Enerji, Türkiye’nin önde gelen taahhüt firmalarından olan Güriş Holding A.Ş. çatısı altında yer almaktadır. Güriş Holding’in yönetim kontrolü tümüyle Yamantürk ailesine aittir. Yamantürk ailesi Mogan Enerji paylarının ise yüzde 88’ine sahiptir.

Şirketin pay sahipleri ve oranları şöyle:

  • %44 Tevfik Yamantürk
  • %44 Müşfik Hamdi Yamantürk
  • %12 Güriş İnşaat

Borsa İstanbul’da yeni halka arz olan hisselere bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Önümüzdeki süreçte halka arz olması beklenen hisseler için ise taslak halka arzlar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Mogan Enerji halka arz sürecine dair merak edilenler

Türkiye'nin en büyük yenilenebilir enerji şirketlerinden biri olan Mogan Enerji, halka arz oluyor. Şirketin halka arz başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı. Peki, Mogan Enerji halka arz ne zaman? Mogan Enerji halka arz katılım endeksine uygun mu? İşte detaylar...Bu yazımızda Türkiye'nin bir çok yerinde yenilenebilir enerji santralleri bulunan Mogan Enerji'nin halka arzına dair genel

İlgili İçerik