Koç Metalurji (KOCMT) ne zaman işlem görecek?

Koç Metalurji (KOCMT) ne zaman işlem görecek?

Koç Metalurji A.Ş. (KOCMT), 9-10 Mayıs 2024 tarihlerinde halka arz oldu. Halka arzın tamamlanmasıyla birlikte gözler şirketin işlem göreceği tarihe çevrildi. Peki, Koç Metalurji ne zaman işlem görecek? İşte detaylar…

Koç Metalurji ne zaman işlem görecek?

Borsa İstanbul’dan Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirime göre, şirket payları 17 Mayıs 2024 tarihinden itibaren Yıldız Pazar‘da işlem görmeye başlayacak.

Borsa İstanbul’dan yapılan KAP bildirimi şöyle:

“Koç Metalurji A.Ş.’nin (Şirket) 125.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 455.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi’nin 8’inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 17/05/2024 tarihinden itibaren Yıldız Pazar’da 20,50 TL/pay baz fiyat, “KOCMT.E” kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.”

Koç Metalurji halka arz sonuçları açıklandı

Koç Metalurji halka arzına dair yapılan KAP bildirimine göre, toplam 2 milyon 633 bin 984 bireysel yatırımcıya dağıtım yapıldı.

Halka arza bireysel yatırımcılardan 1,19 kat talep geldi. Her bir payın 20,50 TL’den satışa çıktığı halka arzda, 125.000.000 TL nominal değerli payların satışı sonucunda halka arz büyüklüğü 2.562.500.000 TL oldu.

9-10 Mayıs tarihlerinde yapılan halka arzda bireysel yatırımcılara %70 oranında tahsisat yapılmıştı. Dağıtım şekli ise Bireysele Eşit Dağıtım olarak belirlenmişti.

Yıldız Pazar’da işlem görecek şirketin borsa kodu “KOCMT” olarak belirlendi. Şirketin önümüzdeki hafta borsada işlem görmesi bekleniyor.

Şirketin halka arz gelirlerini kullanmayı planladığı yerler ise şöyle:

  • %35 Haddehane yatırımı
  • %10 Mevcut üretim tesisinin modernizasyonu
  • %35 Yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanı
  • %20 Hammadde tedariki ve işletme sermayesi

Öte yandan ihraççı ve ortakların 1 yıl satmama taahhüdü bulunuyor. Ancak fiyat istikrarı işlemi planlanmıyor. Şirketin geçtiğimiz yılki brüt karı ise 794.8 milyon TL oldu.

Koç Metalurji kimin, ne iş yapar?

Demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren Koç Metalurji A.Ş., halka arz olmak için Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) onayını aldı. Halka arza katılmak isteyen yatırımcılar ise şirketin sahibini ve faaliyetlerini araştırıyor. Peki, Koç Metalurji kimin? Koç Metalurji Koç Grubu'nun mu? Koç Metalurji ne iş yapar? İşte şirket hakkında merak edilenler...

İlgili İçerik