Koton kimin, ne iş yapıyor? İşte merak edilenler!

Koton kimin, ne iş yapıyor? İşte merak edilenler!

Türkiye’nin köklü ve önde gelen giyim markalarından olan Koton, 30 Nisan ile 2-3 Mayıs tarihlerinde halka arz oluyor. Halka arza katılmak isteyen yatırımcılar ise şirketin sahibini ve faaliyetlerini araştırıyor. Peki, Koton kimin? Koton ne iş yapıyor? İşte detaylar…

Koton kimin?

Türkiye merkezli bir giyim markası olan Koton’un 3 pay sahibi bulunuyor. Bu pay sahiplerinin isimleri ve sermayedeki payları şu şekilde:

  • %50 Nemo Apparel B.V.
  • %25 Yılmaz Yılmaz
  • %25 Şükriye Gülden Yılmaz

1984 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun olan ve SAT Tim Komutanı olarak görev yapan Yılmaz Yılmaz, 1994 yılında eşi Şükriye Gülden Yılmaz ile birlikte Koton’u kurdu.

Koton hisselerinin yarısı 2012 yılında özel girişim sermayesi Turkven’in sahip olduğu Hollanda merkezli Nemo Apparel B.V.’ye satıldı.

Koton ne iş yapıyor?

1994 yılında kurulan Koton, hazır giyim sektöründe faaliyet gösteriyor. Şirketin faaliyetleri arasında her türlü tekstil ve aksesuar ürününün tasarımını yaparak ürettirmek, kendi işlettiği veya Franchise mağazalar, çevrimiçi pazaryerleri dahil e-ticaret kanalları üzerinden perakende satışı ve toptan satışı yer alıyor.

31.12.2023 tarihi itibarıyla şirketin monobrand mağaza sayısı 437‘ye ulaşmıştır. Bu mağazalardan 212’si Türkiye’de, 115’i yurt dışında olmak üzere toplam 327’si doğrudan işletilen mağazaları içeriyor. Bunun dışında 29’u Türkiye’de, 81’i yurt dışında olmak üzere 110’u ise Franchise mağazaları içeriyor.

OC&C Raporu’na göre, Türkiye’de hazır giyim perakendecileri arasında gelir bazında pazar payı bakımından en büyük üçüncü oyuncu olmuştur. Yine aynı rapora göre, şirket Türkiye’de %100 oranında marka bilinirliğine sahip.

Şirket ürünlerinin yüzde 90’ına yakınını Türkiye’den temin ediyor. Verimli iş modeli sayesinde ise %90 satış hızı oranına sahip.

30.09.2023 tarihi itibarıyla grup çalışanlarının %72’si kadınlardan oluşuyor. Bu oranın yüzde 54’ü ise yönetici pozisyonlarda görev yapıyor.

Koton halka arz bilgileri

Koton halka arz süreci 30 Nisan ile 2-3 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Koton şirketinin halka arzına dair bilinmesi gerekenleri maddeler halinde derledik.

  • Halka arz fiyatı 30,50 TL olarak belirlendi.
  • Halka arz büyüklüğünün 4,1 Milyar TL olması öngörülüyor.
  • Katılım endeksine uygun durumda.
  • Halka açıklık oranı %16,5 olarak duyuruldu.
  • Bireysele ve Şirket Çalışanlarına Eşit Dağıtım yapılacak.
  • Fiyat istikrarı işlemi planlanıyor. Bu süre 15 gün olarak belirlendi. Bu işlem için brüt halka arz gelirinin yüzde 20‘si kullanılacak.

Koton halka arz hakkında merak edilen her şey!

Türkiye'nin köklü ve önde gelen giyim markalarından olan Koton, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) onayını aldı. Peki, Koton halka arz ne zaman? Koton halka arz katılım endeksine uygun mu? Bu içeriğimizde Koton halka arzına ilişkin genel nitelikte bilgilere yer verirken, şirketin yatırımlarını, finansal tablolarını ve kurumsal yapısını da inceledik.

İlgili İçerik