Altınay Savunma kimin, ne iş yapar, projeleri neler?

Altınay Savunma kimin, ne iş yapar, projeleri neler?

Savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş., halka arz olmak için Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) onayını aldı. Halka arza katılmak isteyen yatırımcılar ise şirketin sahibini ve faaliyetlerini araştırıyor. Peki, Altınay Savunma kimin? Altınay Savunma ne iş yapar, hangi projeleri var? İşte şirket hakkında tüm detaylar…

Altınay Savunma kimin?

Altınay Savunma şirketinin iki pay sahibi bulunuyor. Bu pay sahiplerinin isimleri ve sermayedeki payları şöyle:

 • % 91,28 Hakan Altınay
 • %9,62 Letven Capital Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. Milres Girişim Sermayesi Yatırım Fonu

1964 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açan Hakan Altınay, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans yaptı. Türkiye’nin ilk 4 uzay mühendisinden birisidir. 1990 yılında Türkiye’nin ilk 5 serbestlik dereceli “ALTINAY 1” robotunu geliştirmiştir. Bir dönem İTÜ’de araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1993 yılında ise Altınay Robotik ve Otomasyon Limited Şirketi’ni kurdu.

Altınay Savunma ne iş yapıyor?

Altınay Savunma şirketinin temelleri, 1994 yılında kurulan Altınay Robot Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’yle atılmıştır. 2014 yılında Altınay Havacılık ve İleri Teknolojileri San. Tic. A.Ş. kuruldu. Bu şirketin unvanı ise 2024 yılında Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş. olarak değiştirildi.

Şirket, faaliyetlerini İstanbul’un Pendik ilçesinde bulunan merkezinde sürdürüyor. Öte yandan şirketin Ankara’nın Çankaya ilçesinde irtibat ofisi ve Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde üretim tesisi bulunuyor.

Şirketin 188 adet çalışanı, bağlı ortaklığı olan DASAL Havacılık Teknolojileri A.Ş.’de 86 ve TAAC Havacılık Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.’de ise 188 çalışanı bulunuyor.

Şirket, ilk savunma projesini 2006 yılında Roketsan ile imzalamıştır. 2010 yılında Altınay Robot, NATO Destek Tedarik Ajansı onaylı tedarikçisi oldu. 2016 yılında ABD Deniz Kuvvetleri’nin kullanımı için demilitarizasyon sistemi ihraç edilmiştir. 2018 yılında ise Aselsan ve Roketsan ile stratejik ortaklık anlaşması imzalanmıştır.

Üçüncü nesil milli ana muharebe tankı projesi olan Altay Tankı‘nın silah kulesi hareket kontrol sisteminin iki önemli bileşeni olan yan ve yükseliş ekseni eyleyicileri şirket tarafından geliştirilmiştir.

Altınay Savunma, 2023 yılında Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile arsa tahsis sözleşmesi imzalamıştır. Şirket 2022 yılında Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan Makine İhtisas O.S.B’de özkaynakları ile satın aldığı arsa üzerine yeni bir tesis yatırımı yapmıştır. İnşaat seviyesi %78’dir.

Altınay Savunma’nın ana faaliyet alanları şöyle:

 • Hareket ve tesis sistemleri
 • İnsansız sistemler
 • Deniz sistemleri
 • Silah sistemleri
 • Mühimmat imha sistemleri

Şirket, 2019 yılında İHA geliştirmek için DASAL‘ı kurmuştur. Aselsan, 2020 yılında DASAL’a %40 oranında iştirak etmiştir. 2023 yılında yapılan sermaye artırımı neticesinde Altınay Savunma’nın %51, Aselsan’ın %49 payı bulunuyor.

DASAL, dört grup ürün üzerinde çalışmaktadır. Bunlar şöyle:

 • Mini sınıf İHA’lar
 • Hafif sınıf İHA’lar
 • Orta sınıf İHA’lar
 • Ağır sınır İHA’lar

Şirket, TUSAŞ ile havacılık standartlarındaki kritik uçuş kontrol sistemleri, iniş takımı sistemleri ve test sistemlerinin yerli olarak geliştirilebilmesi için TAAC‘ı kurmuştur. Şirketin TAAC üzerindeki pay oranı ise %50’dir.

Altınay Savunma halka arz bilgileri

Altınay Savunma halka arz sürecine dair önemli bilgiler şöyle:

 • Halka arz fiyatı 32 TL olarak belirlendi.
 • Halka arz büyüklüğünün 1,8 Milyar TL olması öngörülüyor.
 • Katılım endeksine uygun durumda.
 • Halka açıklık oranı %25 olarak duyuruldu.
 • Bireysele ve Grup Çalışanlarına Eşit Dağıtım yapılacak.
 • Fiyat istikrarı işlemi planlanıyor. 15 gün.
 • Halka arzdan elde edilecek gelirin %35‘i yeni tesis ve üretim teknolojileri yatırımları, %15‘i test ve doğrulama teknolojileri ile AR-GE ve UR-GE yatırımları, %15‘i işletme sermayesi, %5‘i finansal borç ödemeleri ve %10‘u şirket satın alımı ve/veya iş ortaklıkları kurulması için ayrılması planlanıyor.
Altınay Savunma halka arz hakkında merak edilenler!

2014 yılında kurulan ve savunma endüstrisi alanında faaliyet gösteren Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş., 8-9-10 Mayıs tarihlerinde halka arz oluyor. Yıldız Pazar'da yer alacak şirketin borsa kodu ise "ALTNY" olarak belirlendi. Halka arzda dağıtım şekli Bireysele ve Grup Çalışanlarına Eşit Dağıtım olarak belirlenirken, halka arz büyüklüğünün 1,8 milyar TL olması bekleniyor. Ayrıca, söz konusu halka arz katılım endeksine

İlgili İçerik